DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

30 yıl sonrasını düşünmekKurdinfo:14:38 - 23/1/2013

‘Özgürlüğe ilerleyen yolda verdiğimiz bedeller halkımızın bağımsızlığıdır‘ ya da ‘Ne Mutlu Kürdüm‘ diyene deyip tekçi zihniyetin temelinde tek kişinin imzası atılacaktır.


 

Ana muhalefet partisi, devlet yönetim şeklini ve iktidarı elinde tutan kurucu partiden (hükümet)sonra gelen ikinci karar mercidir. Türkiye’de her ne kadar kör topal bir işleyişi olsa da kararı etkileyecek en önemli siyasi sistemdir.

 Kürdistan’da iktidar ile ana muhalefet partisi arasında böyle bir ikili etkileşim dahi yok ve bu uzun vadede önemli sorunların kaynağını oluşturacağa benziyor. BDP şuan ki siyasi ortamın getirdikleriyle her ne kadar ayakta durmayı başarsa da yarın değişen dünya; toplumsal, sosyal ve kültürel etkileşimleriyle çoğulcu demokrasiyi zorunlu hale getirecektir. İşte bu devinimlerin yaşanmasıyla tek partili olmanın getirdiği sorunlar kat kat aratacak, Kürt toplumunda iç çatışmalara neden olabilecektir.

Dolaysıyla dünya da ve Türkiye de elde ettiğimiz politik başarıları doğru yerde kullanmalı kendi içimizde ileriye dönük neler yapabiliriz, neleri geliştirebiliriz, topluma hangi dili öğretmeliyiz gibi daha birçok sorunun cevabına odaklanmalıyız.

Sayın Kemal Burkay’ın  HAKP-PAR genel başkanlığına getirilmesiyle partiye duyulan heyecanın artması doğrusunu söylemek gerekirse beni de umutlandırdı ve umutlandırmaya devam ediyor. Fakat son dönemde bir kaçını takip edebildiğim BDP ve HAK-PAR’ın ikili ağır itamlar içinde olmaları, birlik beraberlik heyecanını köreltiyor. Sayın Burkay’ın Sırrı Süreya Önder için sarf ettikleri, sayın Sellehatin Demirtaş’ın Kemal Burkay için söyledikleri benim içimi karartırken, fırsatçıların iştahını kabartıyor. Söylenilenleri dile getirip burada yazma ahlakını kendimde bulamıyorum ve demem o ki böyle bir konjonktür oluşmuşken, barışın dilini hakim kılmaya çalışırken iki önemli Kürt partisinin kavga-dövüş diline doğru yönelmesi kadar abes bir şey olamaz. Şahsım olarak BDP siyasetinin bağımlı siyaset anlayışını benimsemediğim gibi tek çözümü Öcalan olarak görmelerini de hayatımın hiçbir evresinde kabul etmedim. Fakat  yazdığım köşe yazılarının çoğunda çözümün sadece Kürtlerin muhalefeti ve iktidarıyla birlikte oluşturabilecekleri katılımcı, çoğulcu demokrasiyle olabileceğini anlattım. Sürecin başındayken atılan adımların doğru yere yönelmesi önemlidir. Burada Öcalanlı siyaset veya Öcalansız siyaset durumundan ziyade 30 yıl sonrasını düşünüp Kürt siyasi tarihinin girişine yazılacak olan cümleyi belirlemeliyiz. Ya bir halkın imzası şöyle bir cümlenin altında atılacak ‘Özgürlüğe ilerleyen yolda verdiğimiz bedeller halkımızın bağımsızlığıdır‘ ya da ‘Ne Mutlu Kürdüm‘  diyene deyip tekçi zihniyetin temelinde tek kişinin imzası atılacaktır.

Son olarak demem o ki yaşanmış hatalardan ders çıkarmasak, bugün eziyet ve zulüm gördüğümüz faşist, yobaz ya da kapitalist zihniyete karşı duruyor mücadele veriyorsak neden yarın kendi isyancılarımızı yaratalım. Neden tekçi olmayı kabullenelim? Neden zulüm gördüğümüz zihniyeti yarınki nesillerimizin yönetim şekillerine entegre etmeye çalışalım?

 

sertac_tarhan@hotmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur