DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

CHP de değişen bir şey yokKurdinfo:19:35 - 27/1/2013

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler Boşnak bir babanın yedinci çocuğu İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin CHP den Boşnak Milletvekili adayı.


 

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler CHP nin yeni sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Cumhuriyet mitingleri tertipçisi Cumhuriyet mitinglerinde kürsüde konuşmacı Boşnak bir anne ve Boşnak bir babanın yedinci çocuğu İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin CHP den Boşnak Milletvekili adayı.

İzmir Boşnak Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneğini Milletvekili adayıyken bir seçim çalışması ziyaretinde babasıyla ilgili bir anısını anlatır ‘Babam Türkiye’ye 1923 te geldiğinde 13 yaşındaydı ben küçük bir kız çocuğuyken benim uzun saclarımı okşar ve bana hep ’oğlum’ derdi bir taraftan radyo kurcalar o cızırtılı sesler arasında Boşnakça yayın yapan bir Radyo kanalı arardı. Radyodan Boşnak müziklerini dinler ve efkarlanır ‘Bak oğlum orası memleket burası Vatan‘ derdi sizin yanınıza geldiğimde gözümde bu sahne canlandı. Hepinizin olduğu gibi benim aileminde roman olacak bir hikayesi var bir gün bunları yazmak isterim.’ der ve anısını tamamlar Birgül hanım.

Birgül hanım babana cızırtılı sesler arasında Boşnakça bir radyo sesi aratan ona memleket hasreti çektiren bu gün Genel Başkan Yardımcısı ve yeni parti sözcüsü olduğunuz parti CHP dır. Türkiye Yunanistan Nüfus Mübadelesi 1923 ve 1924 yılında Lozan antlaşmasına ek protokol uyarınca Türkiye deki 1 milyon 200 bin Ortodoks Rum Anadolu’dan Yunanistan’a 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan’dan Türkiye ye göç etmek zorunda bırakılmıştır sizin babanızda bir mübadildir doğup büyüdükleri topraklardan CHP tarafından yapılan atlaşma neticesinde zorlan koparılmıştır.

11 Kasım 1942 de partiniz Varlık Vergisi ve Milli koruma kanunu diye bir kanun çıkardı Türkleştirme Hareketi’nin bir halkası olan bu kanunla varlık vergisini ödemeyen 160 kişi sürgün edildi ve resmi rakamlara göre 1400 kişi Aşkale ye yollandı sürgünler yol yapımında zorla çalıştırıldı.

6-7 eylül 1955 te İstanbul’da yaşayan başta Rumlara olmak üzere azınlıklara yönelik tahrip ve yağma harekatı. Sizin bu gün halen solculuk ve demokrasi adına savunduğunuz Kemalist Ulusalcılık üstün ırk teorilerinizin birer kara lekeleri olarak kalacaktır rahmetli Musa Arter’ Ahmet Süreyya nı anılarından söz ederken şunları yazar

Bir gün mahkemeye yiğit bir Kürt genci getirdiler hakimler sorguya çekti Türkçe bilmediği anlaşılınca hakimler bu delikanlının idamına karar verdiler. Gerekçeleri şöyleydi Türkçe bilmeyen bir kimseden bu memlekete hayır gelmeyeceğinden idamına karar verildi hemen o çocuğu götürüp astılar. Dağkapıda Yalova adlı küçük bir otel vardı orada kalıyordum uyur uyumaz Türkçe bilmeyen o çocuk rüyama girerek boynuma sarıldı ve Türkçe niye bıraktın beni idam etsinler diye beni tehdit etti sabaha kadar bu hal üç kere tekrarlandı deliye dönmüştüm. Sabahleyin mahkemeye gittim ve hakim arkadaşlara dedim ki birader Türkçe bilmeyenleri asarsak tüm Diyarbakır’ı hatta tüm Kürtleri asmak lazım ‘biz buraya suçluları cezalandırmaya geldik ‘ dediler rüyamda başıma gelenleri anlattım Mazhar Müfit ve diğer hakimler ‘sen karışma bu bizim işimizdir’ dediler  bende savcılığımı ileri sürdüm aramızdaki münakaşa ağız kavgasına kadar ilerledi böylece mahkeme iptal oldu ben ve anlar şifre ile durumu Ankara’ya bildirdik. Bir hafta sonra şu telgrafı aldım.

Ahmet Süreyya Bey Diyarbakır şark İstiklal Mahkemesi Baş savcısı gayemiz Kürtlerin kafasının ebediyen ezilmesidir hakim arkadaşlarınla anlaş. Gözlerinden öperim (Yani idamlara devam) Başvekil İsmet İNÜNÜ. Böyle anlatır apı Musa Ahmet Süreyya’nın anılarındaki olayı.  Evet, işte CHP zihniyeti 1925 te Mili Şef’in Kürtlere bakışı 2013 te CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler ‘in bakışı aradan geçen 88 yılda değişen sadece isimler Türkiye millet meclisinde Ana dille savunma hakkı yasası görüşülürken  Sosyal Demokrat ana Muhalefet Partisinin gurup sözcüsü Birgül Ayman Güler ‘Türk ulusuyla Kürt Milletini eşit göremezsiniz’ diyor milletin kürsüsünde milletin gözlerinin içine bakarak oysa bu tasarıyı Ak Parti Hükümeti değil, kendine sözde sosyal Demokrat diyen  ana muhalefet partisi meclise getirmeliydi.

İşte görüyoruz ki CHP de değişen bir şey yok. Eski hamam eski tas zavallı Türk Sosyal demokratları halen umudunu Ulusalcı CHP ye bağlamışlar.                                                                                                                                        

27.01.2013

                                  
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur