DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Sol ulusalcilik bir faşistlik hastalığıKurdinfo:20:25 - 28/1/2013

Egemen ulusun milliyetçiliği veya ulusal solculuğu ile faşizm arasında bir Çin Seddi yok. Faşizm ve milliyetçilik birbirinin neden ve sonuçlarıdırlar


 

 

Milliyetçiliğin Sol sloganlarla tahkim edilmiş bir türü olan ulusalcı sol, iki binlerden itibaren daha çok kendinden söz ettirmeye başladı. Aynı zamanda geleneksel milliyetçiliğin kentli yüzünü de temsil eden ulusalcı sol, MHP’nin yıllardır savunduğu milliyetçi kavramlara sol içerik kazandırma ve bunları daha rafine hale getirme çabasının tezahürüdür.

 

Çatışmanın derinleşmediği dönemlerde utangaç bir seviyede kalan ulusalcılık, çatışmanın derinleşmesiyle beraber aslına döndü. Artık İttihatçıların anti emperyalist devrimciler olarak, romantize edilip methiyeler düzmek solcu bir vazifeye dönüşmüşdurumda.

 

Son olarak “CHP’nin en solunu” temsil eden Güler Ayman’a gelen övgü boşuna değil.


Mesele solculuk boyutunu çoktan aşmıştır. Eşitlik, adalet ve özgürlük taleplerine karşı set oluşturma ve bütün kavramları Cumhuriyet yoluna altüst etme savaşına dönüşmüştür.

 

Lenin’in “Ne Yapmalı” sından çıkardıkları ders, Topal Osman’ın icraatlarıdır. Böylesine sağlam dayanaklar ulusalcı solun diline de yansıyor. Yıllardır egemen olma ve Cumhuriyetin yegane sahibi olma psikolojisinin verdiği özgüvenle ırkçı, saldırgan ve şımarık bir dille önüne geleni karalıyor. Sanki kendileri dışında, herkes memleketi satmakla meşguldür. Farklı olanlar aptal, emperyalistler onları kandırıp satın alıyor. Eğer emperyalistler olmazsa Kürtler, Ermeniler hiçtiler.

Emperyalistler istiyor diye, Kürtler ulusal demokratik haklarını talep ediyorlar. Liberaller emperyalistlerin hesabından bankamatikten istedikleri miktarda dolar çekebiliyorlar. Cumhuriyeti yıkmak isteyenlere Nobel dağıtıyor. Emperyalist projenin ilk hedefi “Aydınlanmacı Cumhuriyet”i yıkmaktır.

 

Yetmiş yıldır emperyalizm en sadık müttefikini neden yıksın orası bilinmiyor. Bilinen bir gerçek var o da şu; Cumhuriyet her zaman emperyalizmin en büyük müttefiki olduğu gerçeğidir. Ayrı bir tartışma konusu.Ancak milliyetçi akımlar, düşman algısıüzerinde kendilerini var ederler. Türkiye’de de milliyetçilik sürekli iç ve dış düşman algısıüzerinde kendini var etti.

Osmanlılardan ayrılan halkların ya aptal ya da hain olarak damgalanmalarının kadim bir düşüncesi olarak günümüze taşınıyor. Devrim, yeni bir ulusun inşası, modern-aydınlamacı Cumhuriyet’in zorlu koşullarıtarihselleştirilerek, halkların ret ve inkarı meşrulaştırılıyor.

 

Onlara göre “Şex Said İngiliz ajanıydı,Seyid Rıza gericiydi, Ağrı isyanı eşkiyalıktı, Ermeniler arkadan hançerlemişi.” Rumlarla kardeş kardeş geçinirken yine emperyalizm gelip işi karıştırmış. Emperyalizm her niyete yenen muzdur onlar için. Herharikulde işin içinde emperyalizm var. Ama sömürgeciliği ağızlarına bile almıyorlar. Veba gibi kaçıyorlar. O gerçeği asla görmüyorlar.Ulusalcı sol için yasaklı bir kavramdır.

 

Oysa inşa edilen Türk ulusuydu ve itham ettikleri de başka halklardı. Onun için halkların ve farklı düşünenlerin hak talebi her zaman dış düşmanların veya emperyalistlerin projesi olarak algılanıyor.

 

Boyun eğme dışında, her itiraz ve özgürlük talebi de mutlaka başka güçlerin oyunudur. Bu gün Güney Kürdistan yönetimine karşı gösterilenırkçı histeri bu tarihsel arka planın ürünüdür.

 

Bu algı sağ ve sol milliyetçiliğin ortak paydasıdır. Aynı amacı farklı sözcüklerle ifade ediyorlar.

 

Örneğin MHP’nin vazgeçilmezlerinden olan “Dış düşmanlar,dış güçlerin maşası, hain,ya sev ya terk et, satılmış, bölücü yıkım projesi, aşiret reisi”gibi söylemleri, ulusalcılar tarafından farklı sözcüklerle dile getirerek solla ilişkilendiriyorlar.

”Anti emperyalizm, emperyalist proje, bu memleket bizim, bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz, Barzanistan, AB’ci, emperyalist uşaklar, bölücü, gerici,liboş” eldeki mevcut şablon liste bu şekilde uzayıp gidiyor. ”Yıkım parojesi ve“Emperyalist proje” arasında içerik olarak aralarında herhangi bir fark yok.

 

Aynı şekilde Güney Kurdistan’a duyulan hınç ve ırkçı öfkede de bir farklılık yok. Biri öfkesini “Barzanistan”olarak dile getiriyor, diğeri de “Aşiret Reisi” demeyi uygun görüyor. Yine “Ya sev ya terk et” ve “Bu memleket bizim” iki tarafta memleketin tapusunu eline almış gibi birilerini istemiyor. Bu egemen olma ve diğerini her anlamda aşağı görmenin saldırgan ırkçı ruh halinin ifadesidir. Dünyanın her yerinde ırkçıların düşman tarifi benzer gerekçelere dayanıyor. Kendinden farklıdüşünenleri veya farklı halkları aşağı görme egemen ulus ırkçılığının tipik karakteridir.

 

Dolaysıyla milliyetçi sağ ve ulusalcı solun mevzileri yan yanadır. Farklı sözcüklerle kendilerini anlamlandırmak kifayetsiz bir durumdan öteye gitmiyor. Ancak hem sağ hem sol milliyetçiler ironik bir duruma sahiptirler, iki tarafta ırkçı olmadıklarını iddia ediyorlar. Hatta bazıları, hızını alamayıp “Kürt faşizmi” tespitini bile yapıyorlar.

 

Ancak, egemen ulusun milliyetçiliği veya ulusal solculuğu ile faşizm arasında bir Çin Seddi yok. Faşizm ve milliyetçilik birbirinin neden ve sonuçlarıdırlar.

Egemen ulusun milliyetçi veya ulusalcılarının faşizme kucak açmaları için bir engel yok. Dolaysıyla yakın akrabadırlar. Nihayetinde Mussoli’nin annesi de onu masum bir sosyalist olarak doğurmuştu, ama daha sonra nasyonal sosyalizme doğru kulaç attı.

 

 

baykan.56@gmail.com
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur