DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Rojnameya Kurdistan Press hat dîjîtalizekirinKurdinfo:08:56 - 8/2/2013

Kurdistan Press gazetesi dijitalize edildi


Rojnameya Kurdistan Press hat dîjîtalizekirin.

Rojnameya Kurdî-Tirkî ku di salen 1986-1992 an de li Stockholme hatibu çapkirin hate dîjîtalizekirin.

Wek tê zanin rojnama Kurdistan Press û Ajansa Nûçeya Kurd (ANK) bi berpirsiyariya merhum Şaîr, nivîskar û siyasetmedar Orhan Kotan di sala 1986 an de paytexta Swed dest bi weşana xwe kiribû. Rojnama Kurdistan Press û ANK ji ber sedemen malî û redaksıyonel 1992 an de weşana xwe dabû rawestandin.

Kurdistan Press di destpêkê de wek rojnamekî 15 rojîn, pişt ra jî wek hefteyî hatibû weşandin. Herweha di gel rojnama Kurdistan Press, Ajansa pêşî ya Kurdî Ajansa Nuçeya Kurd dest bi xebata xwe kiribû. Di salén 86 – 92 an de Kurdistan Press û ANK di warê rojnamegeriya Kurdî de roleke giring leyistibû.

Di şertên mihacirtiyê de, bi imkaniyetên kêm Kurdistan Press û ANK bi qasê 6 salan xizmeteki hêja gihandin çapemeniya Kurdî û bûn nimuneyeke.

Kurdistan Press bi Kurdî û Tirkî weşana xwe domand, lê belê ANK bi gellek zimanên Ewrupiya nûçeyên giring yên Kurdistanê digihandin çapemeniya Ewrupî.

Di Kurdistan Pressé de gellek ronakbîr û rojnamevanên Kurd, Tirk, Alman û Yunanî wek Mahmud Baksi, Memed Uzun, Doğan Ozgüden, Taner Akçam, Lissy Schimidt ûhwd. dinivîsandin.

Ji bo ku mirov dawiya salén 80 yî û destpêka salên 90 bixwaze agahdariyan werbigre arşîva dîjîtal ya Kurdıstan Press çavkaniyeke hêja ye.

Her du endamên redaksiyona Kurdistan Press Abit Gurses u Ceyhun Arslan hemmu hejmarén rojnama Kurdistan Press dijitalizekirin u pêşkêeşê xwendevan û lêkolînerên Kurdî u cihanî kirin.

Navnişana Arşiva Kurdistan press weha ye: http://www.kurdistan-press.org navûnîşana peywendi jî ev e: info@kurdistan-press-org

 

Kurdistan Press gazetesi dijitalize edildi.

1986-1992 yıllarında İsveç’in başkenti Stockholm’de Kürtçe-Türkçe yayınlanan Kurdistan Press gazetenin tüm sayıları dijitalize edildi.

1986 yılında merhum şair, yazar ve politikacı Orhan Kotan’ın editörlüğünde yayın hayatına başlayan Kurdistan Press ve Kürd Haber Ajansı (ANK), ekonomik ve redaksiyonel sorunlardan dolayı 1992 yılında faaliyetine son vermek zorunda kalmıştı.

İlk dönemler 15 günlük Kürtçe-Türkçe olarak yayınlanan Kurdistan Press gazetesi, bir müddet sonra haftalık olarak yayınını sürdürdü. İlk haber ajansı olan Kürt Haber Ajansı (ANK) Kurdistan Press gazetesi bünyesinde kurularak aynı dönem faaliyete başladı. Sürgün koşullarında, kısıtlı imkanlarla faaliyetini sürdüren gazete ve ajans 6 yıl süresince Kürt basınına önemli hizmetlerde bulunarak bir örnek teşkil etti.

Kurdistan Press’in yanında Kürd Haber Ajansı (ANK) yabancı dillerde Kürdistan ve Kürd ulusal demokratik hareketine ilişkin haberlerin Avrupa basın ve yayın organlarında yer almasında önemli katkıları oldu.

Kurdistan Press’e aralarında Mahmud Baksi, Memed Uzun, Doğan Özgüden, Taner Akçam, Lissy Schmidt, Yorgo Baca gibi isimlerin de bulunduğu birçok Kürd, Türk, Alman ve Yunanlıyazar ve gazeteci yazı, röportaj ve haberleri ile katkı sundular.

Kurdistan Press dijital arşivi, 1986-92 yılları arasında Kürdistan’ın dört parçası ve Türkiye’de politik sürecin kronolojik irdelenmesinde araştırmacı ve okurların faydalanacağı önemli bir kaynak olma özelliğine sahip.

Kurdistan Press’in dijitalizasyon projesi gazetenin redaksiyonunda yer alan Abit Gürses ve Ceyhun Arslan tarafından hayata geçirildi.

Kurdistan Press arşivinehttp://kurdistan-press.org internet adresinden, iletişim için info@kurdistan-press.org mail adresinden ulaşılabilinir.

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur