DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Barışa giden yolda soyut ve somut gerçekliğimizKurdinfo:00:36 - 17/2/2013

Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri´de yanına almayı unutmamışsın


 

Bu kaçıncı barış faslıdır bilemiyorum. Bekliyordum, imralı görüşmelerinin

tekrar gündeme taşınacağını. Duyduk ki barışa sevdalanmışsın. En hovarda duygularınla. En cengaver emellerinle. Yaradandan dolayı yaradılanıda kardeş bellemişsin hem de. Amma ve lakin, serxetedeki kardeşlerinin kardeşleri olan bınxetedekilere karşıda, Malazgirt meydan muharebesine başlamışsin.Kan gölüne dahi dönsede bu topraklar, ejdadın olan Alparslan'ın hayallerinede merak salmışsın. Akibetin Roma, Bizans, Osmanlı'da olsamseferberliğe baş koymuşsun. Kendini garantiye almak içinde Kürd bahçesine dört patriot füze rampalarınıda kurmayı unutmamışsın. Bir cümle alem bürütüsçü Kürtleri'de yanına almayı unutmamışsın. Lozan misali kaleyi içten feth etmek adına, imralı'da  esiri beşer olan Apo'yu" ensturüman olarak baş müzakereci komutan ilan etmişsin. Yaradandan dolayı, yaradılan Kürd kardeşlerin için hummalı çalışmalara başlayarak helak olmuşsun. Oluşturduğun paralı kontralarla, sekbani cedid (PAK) birlikleride seferberliğe çıkarmışsın. Kürd'lerin mahdut tarihinde kara bir leke olan "Lozan" gibi bir peymanın mimari olmak için İsmet Paşa'ya, Çorçil'e özenirsin. Dostluğu, kardeşliği, sevgiyi unutup kardeşlerini zapt û rapt altına almayı keramet bellemişsin. Kardeşlik kutsanmıştır ilk çağlarda.

Kutsallaşmıştır ortaçağ'da. İlhak edilmiştir 23'lerden bu yana. Dostluğu alavere dalavere, kürd memed nöbete. Adaleti asma, biçme, tutuklama sürgün. Kardeşliği koruculuk, aşkı asimile, sevgiyi sindirme, paylaşmayı böl-yönet bellemişsiniz. Aştığın yaralara bulunmaz derman, sen ettin 
beni senden bezar. Yaradandan dolayı yaradılanlarla hakkaniyetli bir barış emenni ederiz ki olsun hepimize bir armağan..........

 

Bak dostum; közleşmiş barış için kürdün özlemi, dağ kuşları, gülleri barış

için nöbette. Kuşanmıştır Kürd halkı bir tekmil uygarlığa. Gönüller bir

nar gibi kıpkırmızı. Fitili yakılmışsa Newroz'un ateşi, yüzyılların hasreti

özlemi mor dağların yamaçlarında tohum olup serpilmişse bu topraklara

hukuksallaşırsa otuz milyon Kürd'ün sevdası,işte o zaman akın edecek

güller, elvan elvan, kervan kervan. Beyazı barışa, mavisi umuda ,moru dostluğa, yeşili huzura, pembesi çocuklarımıza, kırmızısı sevgiliye........

 

İşte o zaman zılgıtlarla haykıracak özlem. Annelerin kara yazması çözülecek. Gülmeye hasret yüzler gülecek. Özlemler tüm özlemler kucaklaşacak.

 

Bilsen ah bir bilsen, inansan bir içten inansan son sefer olsun rezil û rüswa

etmesen sen u beni...........

 

Gerçekliğimiz bu değil mi !......

       

Barışın sağlanması öngörülen bu süreçte, güven veya ikna olup olmama sorunu tüm olumsuz süreçlerin yüreklerde, hafızalarda yarattığı derin psikolojik etkilerde saklıdır.

Yaşanması öngörülen sürecin geniş halk yığınlarında yaratacağı ruh hali dolayısı ile psikolo jik olarak güven sorununu sorgulanabilinir. Hele tüm yaşanmışlıklar ortak bir kaygı olarak hafızalarda güveni yaratmamışsa, ben karar verdim oldu bitti,bana güvenin noktasına taşınmak istenirse ve geçmişin alışkanlıklarından uzak şefah ve geniş katılımcı bir barış süreci yaşanmazsa,güven ve inanma sorunu doğal olarak sorgulanacaktır.

        

Sorun mağdur ile müktedirin ruhunda mevcud olan psikolojik etkenlerde saklıdır. Bu ruh ve tarihsel hafıza bilincini güven psikolojisinde eşitlemek öyle kolayda değildir.

Hele psikolojik etkiler kuşaktan kuşağa hafızalarda yerleşmişse, yaşanmış trajedik gerçekler  olarak şiirlere, romanlara, deyişlere, türkülere sirayet etmişse; barış ancak o milletin hak ve özgürlüklerinin kabulü ile sonuca gidebilir.

        

Yani mağdurun psikolojik tarihsel bilincinde itilmişlik, gasp, aldatılmışlık, güvensizlik egemen iken, müktedirin duruşunda, dilinde bu hakların verilmemesi henüz psikolojik olarak içine sindirilmemiş ise ve egemen olma tasarrufu hala egemense halkların beklentisi olan, bilmem bu kaçıncı barış faslıda başarılı olamaz.

      

Sonuç olarak diyeceğim şu ki; konjektürel olarak gündeme taşınan barış beklentilerinin karşılığı olabilir mi?

 

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur