DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Dürüst gazetecilik bu mu?Kurdinfo:21:17 - 3/3/2013

Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.


Dürüst ve tarafsız bir Medya elbetteki sadece iktidara karşı değil okura halka basın meslek ilkelerine ve gerçekleri yazmaya yayınlamaya karşıda sorumludur  bunlar genel kurarlardır bunları inkar edemeyiz.

28 Şubat sabahı Milliyet Gazetesinin İmarlı’da Abdullah Öcalanla görüşen BDP heyetinin kendi aralarındaki sohbet konuşmamalarının yayın biçimi ve Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bile nın açıklamaları bende bazı soru işaretleri oluşturdu. Görüşme notlarının açıklanması ne sakıncalı nede abartılacak kadar önemli haberin veriş biçimi ve kaynağının açıklanması basın yayın ilkelerine aykırıdır bence. Gazeteci verdiği haberin haber kaynağını göstermek bildirmek zorunda değildir.

Tutanak müsbetelerinin yayınlanması ve belgelerin açıklanması gayet normal söz konusu haber Milliyet Gazetesinin Ankara Muhabiri adına yayınlanıyor ama nerden ve kimden alındığını Milliyetin Ankara Temsilcisi Genel Kurmay Başkanlığının basın sözcüsü olarak tanınan Fikret Bila tarafından yapılıyor. Fikret Bila ‘belgeleri BDP de aldık’ diyor haberi yayınlayan muhabir ortada yok açıklama organizatörde.

Başka bir gazetede tutanakları muhabirin Altan Tan’dan aldığı bu idiasınıda muhabirin Altan Tan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisindeki ofisinde saatlerce oturmasını kamera kayıtlarından tespit ettiğini söylüyor. Altan Tan’da ben köstebek değil aslanım diyor ben vermedim versem açıkça yüzüne karşı söylerim diyor. Bunlar hepsi teffeurat ama haberin sahibi olmayan haberin kaynağının kim olduğunu Fikret Bila nereden biliyor ve neden direkt biz bu haberi BDP den aldık diyor bu açıklama AKP ile BDP arasında polemik yaratıp masanın yeniden devrilmesine yönelik bir girişim değil midir.

Milliyet Gazetesi ve Fikret Bila’nın 90 yıldır varlığı inkar edilen bir halktan haberi yok mu otuz yıldır süren bir savaşta üç bin köy boşaltılıp on yedi bin faili meçhul cinayetler JİTEM tarafından işlenirken Fikret Bila ve Gazetesi gazeteciliğin gereği olan okuru aydınlatma hususunda ne yaptı.

Kendimizi kandırmayalım bu açıklamalar doğrudan doğruya pravaksiyonlara yönelik açıklamalardır. Tekrar belirteyim belgeler süreçle ilgili belgeler değil Öcalan’la BDP heyeti arasındaki konuşmalardır sohbet amaçlı buna rağmen bu tutanakların açıklanmasına da karşı değilim iyi de oldu açıklanması tüm sürecin şafaf ve açık olması hatta müzakerelerde dürüst gerçekten Kürtlerin 90 yıldır gasp edilen haklarının iadesi sürecinde taraf olan gazeteci ve köşe yazarlarının da hazır olması gerekir.

Böylesi hasas bir süreçte 30 yıldır süren bir savaşın son bulmasını engelleyici girişimleri dikkatle incelememiz gerekir.

CHP li Muharrem İnce’nin 20 ulusalcı (Irkçı Şoven)milletvekiliyle yaptığı basın açıklamasında PKK =AKP anayasası yaptırmayacağız bu bir  Tayip Öcalan Abdullah Erdoğan ittifakıdır açıklamaları ne kadar pravaksiyon amaçlı Ergenekoncu bir açıklama ise Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila’nın belgeleri BDP den aldık acıklamasıda o kadar ulusalcı ve kışkırtmacı bir açıklamadır.

İşine geldiğinde gazeteci haber kaynağını açıklamak zorunda değil diyeceksin işine geldiğin de de kimse sana sormadan senin haberin olmadan başka birinin haberini sahiplenip biz bu haberi BDP den aldık diyeceksin bunun adını da dürüst gazetecilik koyacaksın bravo doğrusu.                

3.3.2013                                                                                    hasangonullu52@hotmail.com

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur