DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

DTK dan DDKD ye ZiyaretKurdinfo:16:25 - 7/3/2013

DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.


DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed'de bulunan Kürt siyasi oluşumlar DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR'a son siyasal sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.

İlk olarak DDKD'ye gerçekleştirilen ziyaret sırasında açıklamada bulunan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Sayın Öcalan'ın bu süreçle ilgili sürdürdüğü politikaları ve yine bu sürecin barışçıl bir sürece evirilmesi konusunda attığı adımlarla yeni bir sürecin içerisine girdik. Burada süreci çok doğru okumamız lazım. Süreci, Türk ve Kürt halkının ilişkilerinin yeniden düzenlenmesine yönelik bir süreç olarak değerlendiriyoruz. Elbette ki; barışın kolay olmadığını zor olduğunu biliyoruz. Ama geldiğimiz noktada bugün Ortadoğu'ya baktığımızda, dünyadaki gelişmelere baktığımızda Kürt sorunu çözülmeden ne Türkiye ne Ortadoğu'ya istikrarın gelmeyeceğini artık herkes görüyor" diye konuştu.

Bu süreç içerisinde tüm Kürt kurumlarının görüşlerinin kendileri için önem taşıdığını söyleyen Türk, sürecin başlamasıyla beraber çalışmalarını sürdürdüklerini kaydettiği konuşmasında, "Hem Kandil'de görüşmelerimiz oldu. Orada uzun yıllardan beri bu mücadelenin içinde olan arkadaşlarımız ne düşünüyorlar? Biz barış için neler yapabileceğimizi tartıştık. Yine Kürdistan'da hemen hemen bütün siyasi partilerle ortak açıklamalar, ortak düşünceler üretmeye çalıştık. Herkesin ortak düşüncesi, Kürtler, Kürt siyasi partileri hangi parçada olursa olsun, stratejik bir sürecin içinde olmalıdır. Süreci birlik içinde kucaklamalıdır. Eğer Kürtler ne istediklerini güçlü bir sesle ortaya koyarlarsa, çözümün ve barışın önünde hiçbir engel kalmaz. Bugün buraya arkadaşlarımızı dinlemeye fikirlerini almaya geldik. Kendileriyle bu süreci paylaşacağız" diye belirtti.

'GÖRÜŞME NOTLARININ SIZDIRILMASI AHLAKİ BİR DURUM DEĞİLDİR'

Gazetecilerin İmralı'da Öcalan ile gerçekleştirilen görüşme notlarının basına sızdırılmasına ilişkin sorularını da yanıtlayan Türk, "Görüşme notlarının basına sızdırılması ahlaki bir durum değildir" ifadesini kullanarak, önemli olanın süreci doğru götürmek olduğunu ve kendilerinin de daha dikkatli olacaklarını kaydetti. Kürt coğrafyasında 30 yıldır süren savaşa dikkat çekerek "Vicdan sahibi olan herkesin sürece destek vermesi gerekir" diyen Türk, "CHP gibi bir parti önemlidir. Bu sürece destek vermesi gerekiyor. Halkların kardeşliğini ve birlikte yaşama arzusunu dile getirmelidir. CHP'den beklentimiz budur. Ama bugün görüyoruz ki; çok açık bir şekilde derin devletin ve barışı istemeyenlerin arkasında bir siyaset güdüyor. Sosyal demokratım diyen bir parti açısından gerçekten çok üzücü bir durumdur. Umut ediyoruz ki akılları başlarına gelir" diye konuştu.

DDKD Başkanı İmam Taşçıer ve DTK heyetinin basına kapalı olarak devam ettiği görüşmenin ardından kısa bir açıklamada bulunan Türk, sürece ilişkin ortak bir değerlendirme yaptıklarını ve DDKD'nin ortak bir çalışma içerisinde olacağını belirttiğini söyledi.

TAŞÇIER: TÜM KÜRT OLUŞUMLARI SÜREÇ İÇERİSİNDE YER ALMALI

DDKD başkanı İmam Taşçıer ise, ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirterek, sorunun çözümüne ilişkin tüm Kürt oluşumlarının süreç içerisinde yer alması gerektiğini, çatışmasızlık ve demokratik bir ortamda çözüm konusunda önemli adımlar atılacağına inandıklarını belirterek, sorunun çözümünde tüm Kürtlerin rol alması gerektiğini söyledi. "Hepimize, tüm Kürt halkına ve siyasetçilere bu sürecin olumlu işletilmesi ve sürecin başarıya ulaşması için büyük görevler düşüyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz arkadaşlarımız bunun bilincinde hareket ediyor. İnanıyorum ki ortak sesimiz, duyarlılığımız gün geçtikçe daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

TÜRK: ASKERLERİN GELİŞİNDE BİR SIKINTI YOK

Gazetecilerin PKK'nin gözaltına aldığı askerlerin durumuna ilişkin sorularını da yanıtlayan DTK Eşbaşkanı Türk, "Bir sıkıntı yok. Arkadaşlarımız hazırlık yapıyor. MAZLUMDER, İHD, DTK ve BDP'nin oluşturduğu üç beş arkadaşımız gidecekler. Oradaki çalışmaları da bitirdik, oradaki hükümetten de iki arkadaşın katılımıyla sağ salim evlerine kavuşacaklar" dedi. Türk tarih konusunda ise, "Hazırlıklar biter bitmez en fazla 5-6 gün içerisinde sonuçlandırılacak. Askerlerin gelişi ile ilgili bir sıkıntı yok" diye kaydetti.

Türk, DDKD'nin ardından KADEP'e geçerek KADEP Genel Başkanı Lütfi Baksi ile gerçekleştirilen görüşme sırasında, Kürtlerin geleceği ve Ortadoğu'daki gelişmelerin yerine getirilmesinin önemine dikkat çekerek, "Ortadoğu halklarını demokratik bir ünitede birleştirmenin formülleri gündeme geliyor. Halkların demokratikleşmesi ancak demokratik bir siyasetle gerçekleşir" dedi ve ortak siyasetin önemine işaret etti.

BAKSİ : ORTAK AKIL TOPLANTISINDA MECLİS'E SUNULAN 4 MADDE BAZ ALINMALI

KADEP Başkanı ise, partileri olarak üzerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ve önerilerinin olduğunu belirterek, 9 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen Ortak Akıl Toplantısı'nda Meclis'e sunulan 4 maddenin baz alınmasını istedi. KADEP Başkanı, "Tüm Kürdistan halkını bu sürece katmak için STK'lardan siyasi oluşumlardan bir komisyon oluşturularak bu komisyon barış sürecinde Kürt halkının taleplerini dile getirmelidir" önerisinde bulundu.
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur