DESTPÊK | DAXUYANI| DOSYA| FORUM| ANONS|PRENSIP | E MAIL | ARŞÎV | WEBMAIL

Newroz Pîroz be!Kurdinfo:21:04 - 21/3/2013

Siverek Newroz Nostaljisi


Siverek Newroz Nostaljisi

Bu yazının kaleme alındığı saatler, son yıllarda her nedense (!) şehirden şehire farklı gün ve saatlerde kutlanan Newrozun aksine Newroz ruhuna uyğun olarak 20 Mart'ı -21 Mart'a bağlayan saatlerdir. Saati, günü ve anlamı şaşmış (şaşırtılmış) Newroz'lar yerine Newroz 'un ait oldugu gün ve saatte kutlanması ve Newroz'un halkımız üzerinde ki coşku, heyecan veren etkisini düşündükçe bu detayın irdelenmesi önemlidir.Çünkü bir ulusun meydan okuyuşu olan böylesi bir gün özünden uzaklaştırıldıkça o ulusta özünden koparılır kanımca.

Bugün Özel İdare Müdürlüğü olan binanın o yılların Kültür Sevenler Dernegi'nde, gün 20 Mart ve yıl 1976 dır. Beş D.D.K.D li genç hararetli bir tartışma sonrasında Newroz'u Kutlama kararı alır. Kutlama yeri olarak kararlaştırılan nokta bıçkın Siverek delikanlıların meydan okurken birbirlerini çağırdıkları, bazen ''hava almak''için ve bazende içtikleri şarabın deli kanlarını kamçılaması ile ''ahh ulan dünya ''diye muhalif naralarını attıkları yer olan Siverek Kalesidir. Asur'un eseri olan Bizansın, Arabın istilasını gören kale, bu sefer de bir tarihin canlandırılmasına tanık olacaktır.Kaleye zorlukla çıkarılan lastikler birer birer yakılır.O dönem yüksek binaların azlığı ve şehrin daha toplu yerleşiminden dolayı Kalede yakılan ateşler adeta şehri aydınlatır. Belirli çevreler dışında kimse bu ateşi anlamlandıramaz. Ertesi sabah yine D.D.K.D li gençler en şık ''bayramlık'' kıyafetlerini giyinip sokaklarda, mahalle aralarında, kahvehanelerde ve esnafın içinde dolaşarak çiçek ve şeker dağıtarak ağır bedeller ödeyecekleri o sevgili halkının bayramını kutlarlar. Bu ulusal bir şuurla kutlanan ilk Newroz'dur.

1977 ve 1978 yıllarında ise daha organize ve kapsamlı Newroz Kutlamaları düzenlenir zira ilk tepki olumlu olmuş ve halkını sevmeye sevdalı gençler yüreklendirilmiştir.O yıllarda yenilenen elektrik direklerinin tepesine lastikler takılır ve hepsi aynı anda ateşe verilir. Elektrik direkleri gerçek işlevlerine geçmeden ironik bir şekilde işleve sokulmuştur gençler tarafından ve her yer aydınlatılmıştır!! Uzun süre senkronize silah atışları yapılır. Eşsiz Siverek göğünde izli mermiler birbirleri ile dans ederken yerel Dehakların içinde ki korku daha da kök salar.

1979 Newroz'u ise 25 yıl sürecek olan bir suskunluğun arifesidir.Bu tarihten sonra tırmanışa geçen Siverek Olaylarında fikirsel tartışmaların yerini silah,hoşgörünün yerini kamplaşma alacaktır.Bu olayların sonucunda ölüm bilançosu resmi olarak 600 kişi (örgütlü yurtseverler ve halktan insanlar), Siverek’te bir kaos, bu kaos ve şiddet Siverek’in nüfusu 60 binden 29 bine inecektir.

Tarihimizin özü olan ama bugünlerde kişilere ve kurumlara indirgenmeye çalışılan Newroz 'un sahiplenişi ve sahiplendirilişini hatırlatmaktı amacımız. Aynı zamanda , bilincimizi berraklaştıran bugün Pariste, memleketinden uzak bir mezarlıkta yatan yada 12 Eylül 'ün fırtınası ile Avrupaya oradan İskandinavya soğuğuna savrulan, Siverek'te, yoldaşlarına küskün ama kavgasına hala sevdalı Devrimci Demokrat abilerimize karşı yapılması gereken bir görevdi bu yazıyı yazmak.Çünkü bugünlerde peşkeş çekilen ideallerin ve kuyrukçu siyasetçilerin aksine onlar dik ve kararlı durdular.Onların durdukları yerden yeniden başlamak adına her biri birbirinden degerli o saygıdeger kişileri saygıyla selamlıyorum.Sürç -i Lisan ettiysek affola....

 

Mahir Telek

Sekreterê Navenda Kultura Kurdî ya Sêweregê

 
 0     MESAJLARINIZ ( Mesajên we)


 


 NÛÇEYÊN DAWÎ

Gazeteler Öcalan´ın tüm Türkiye´ye yaptığı çağrıyı menşetlerine taşıdı
08:53   22/3/2013
 Diyarbakır´daki Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan´ın "Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun" çağrısı gazetelerde geniş yer buldu
Newroz Pîroz be!
21:04   21/3/2013
 Siverek Newroz Nostaljisi
Öcalan: "Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz"
20:27   21/3/2013
 PKK lideri Öcalan’ın BDP tarafından 21.03.2013 te Diayrbekir’de düzenlenen Newroz mitinginde okunan mesajının tam metni
Li Navenda Kurdî ya Siwêregê pîrozbahîya 8ê Adarê...
17:01   10/3/2013
 8ê Adarê roja jinên kedkar û jinên kurd
Sene 1921: Koçgiri isyanı, Alişer ve Zarife
11:49   10/3/2013
 Hareketin fikri önderi ise KTC üyesi olan Baytar Nuri Dersimi’ydi.
Mir Bedirxan Üzerine Düşünceler
11:46   10/3/2013
 1839 da, Nizip’de meydana gelen, İbrahim Paşa-Osmanlı-Savaşı çok önemli bir dönüm noktası olmuştur.
´Petrol Kürtlere bağımsızlık getirecek´
17:31   8/3/2013
 İngiliz Independent Gazetesi, petrolün Iraklı Kürtlere bağımsızlık vereceğini savundu
DTK dan DDKD ye Ziyaret
16:25   7/3/2013
 DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Amed´de bulunan DDKD, KADEP, ÖSP, Azadi İnisiyatifi ve HAK-PAR´a sürece ilişkin bilgi alışverişinde bulunmak ve sürece katkılarını istemek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi.
Çaycidan al haberi
14:36   7/3/2013
 Çay ocağını ona bıraktığımda elinde kalın bi dosya vardı, okuyup gülüyordu.
”Kosova için işleyen mekanizmalar, ne Filistinliler ne Kürtler için işliyor”
14:34   6/3/2013
 Ortadoğu´da işler hak ve sorumluluklar üzerinden değil, hibe ve sadakat üzerinden yürüyor
´Kürdistan bugün Türk milliyetçiliğinin işgali altındadır´
20:54   4/3/2013
 Kürt sorunu, Kürdistan’nın Kemalizm tarafından sömürgeleştirilmesi sorunudur